Knížkové pouzdro na mobil Huawei je levné a praktické

Polyuretan je druh plastické hmoty, který známe poměrně dlouhou dobu. Pravděpodobně na něm spíte v ložnici a možná, že doma máte ještě některé výrobky, kde se uplatnily jeho výjimečné vlastnosti. Setkáte se s ním i v obalech na mobilní telefony, které přezdíváme jako „knížka“ nebo „flip“.

dívka s mobilem

Knížkové pouzdro na mobil Huawei sestává z polyuretanu ve dvou modifikacích, vnitřní vložka, která připomíná silikon, je tzv. TPU, tedy termoplastický polyuretan, a jeho vlastnosti jsou zcela zjevné – je dobře poddajný, přizpůsobí se tvaru mobilního telefonu, čímž jej ze tří stran sevře a udrží na svém místě. Vložka z TPU mívá přesně vyměřené otvory pro mikrofon, optiku fotoaparátů a všechny vstupy i výstupy.

mobil v ruce

Vnější část obalu je zhotovena z eko-kůže, což je také polyuretan. Tento název se vžil podle toho, že doopravdy připomíná vzhled lidské či zvířecí pokožky, a podstatné je, že mívá i podobné vlastnosti. Eko-kůže je poměrně pevná, je velmi příjemná na dotek a je dobře prodyšná. U prodyšnosti eko-kůže se na okamžik zastavme.

Co se stane, když máte telefon uzavřený v neprodyšném igelitovém pytlíku? Pravděpodobně se vám uvnitř začne po určité době srážet vlhkost (vodní pára) do drobných kapiček, které mohou mobil orosit. Některé kapky mohou proniknout i dovnitř přístroje a poškodit jej. Chcete-li tedy uzavírat mobil např. do sáčku se zipem, tak jen na krátkou dobu, abyste jej ochránili před prachem nebo před deštěm. To samé by se stalo, kdyby byl obal zhotovený z PVC nebo z polypropylenu či polystyrenu, to jsou také neprodyšné plasty.

Prodyšnost eko-kůže se dnes uplatňuje i v jiných výrobcích, např. u sedacích souprav, sedacích vaků a obuvi, kde se používá např. jak na pásky sandálů, tak i na jejich stélky. Kdybychom vyrobili potah křesel nebo stélku bot z neprodyšného plastu, jistě si dovedete představit, jak by se na takovém křesle sedělo, a jak by asi chodilo v takových botách.