Správná životospráva ukrývá něco víc, než diskuze o jídle

Samozřejmě tím nechci nijak překrývat skutečnost, že i naše strava přispívá ke správné životosprávě. Ale není to jen o jídle, je to celkově o našem životě. O tom, jak ho budeme spravovat a ošetřovat. Chtěla bych zmínit pár skutečností, které jsou důležité a dají se následně zařadit do správné životosprávy.

· Strava – je velmi důležitá součást. Neměli bychom se zbytečně přejídat, jelikož tím zatěžujeme organismus a zároveň nás to může okrádat o energii. Měli bychom se stravovat pravidelně a jídelníček obohatit o zeleninu a ovoce, které jsou plné vláknin a vitamínů. Dodržovat pitný režim. Rozhodně nám nesvědčí přílišné požívání alkoholických nápojů a potravin připravovaných na přepalovaných tucích. Neprospívá ani kouření a závislost na používání nezdravých látek.

· Pohyb – sportovci zajásají, ovšem musím vás zklamat. Nemám na mysli aktivní sport, hodiny u nářadí nebo v tělocvičně. Nepopírám, že cvičení je prospěšné tělu, to rozhodně ne, ale procházka na čerstvém vzduchu dělá přímo zázraky. A když ji navíc absolvujete s přáteli, tak ji máte obohacenou o příjemné zážitky.

· Péče o tělo – nemusím zde mnoho rozvádět, protože každý z nás určitě ví, že čistota těla je samozřejmostí pro většinu obyvatel.

· Spánek – i zde máme vyzkoušeno, že pokud se špatně nebo málo vyspíme, tak to ovlivní naše jednání. Má být dostatečně dlouhou dobu, aby si naše tělo odpočinulo, nabralo sílu do další práce.

· Relaxace – ne každý z nás to umí, ale je součástí správné životosprávy. Musíme se naučit odpočívat a nabrat sílu. Jak jsme každý jiný, tak i odpočinek vypadá jinak. Někdo si rád vezme knihu, jiný poslouchá hudbu nebo hraje nějakou hru.

Psychická stránka člověka je další podstatnou součástí životosprávy


Všechno vás rozčílí, tak že sotva popadáte dech? Jste nepříjemní na okolí nebo svoji nenávistí k sousedovi nevíte, co byste vymyslel, aby utrpěl ještě větší újmu? Nikdo ho nemá tak růžový, jak vypadá. Mnohdy by se lidé podivili, kdyby znali problémy ostatních. Naučte se brát věci s nadhledem, úsměvem a klidnou myslí. Pamatujte, že vždy a vždy se jedná jen o vaše zdraví, které máte jedno a je nutné ho chránit. Odměnou vám bude to, že se budete cítit skvěle a plný energie.