Cesty končí všelijak

Už od počátku koronavirové pandemie nám ti na ministerstvu zdravotnictví doporučovali nechat se očkovat proti koronaviru, jakmile to jenom bude možné. A zájem o toto očkování určitě vyvolali. V první etapě se lidé ochotně registrovali a někdy dokonce i proti všem pravidlům předbíhali, což třeba stálo minimálně jednoho politika s rodinou pověst a jednoho ředitele nemocnice místo. Jenom co vím.

Ale pak se prostě začali tam nahoře chovat tak, jak to všichni známe, začalo zpochybňování a narostl i počet těch, kdo by se sice očkovat mohli, ale nenechali se a nikdy zřejmě ani nenechají. Nic je nedokázalo ovlivnit, ani pomyslný cukr, ani bič.

dopravní letadlo

Nakonec jsme tu pandemii (prozatím?) nějak zvládli. A letos už se tedy zase smí konečně i cestovat. A to dokonce i bez toho, že by se musely předkládat doklady o onom očkování nebo podstupovat PCR testy. Jsme toto léto prostě skoro neomezení.

A tak jsem i já odletěl. S Lufthansou do jedné vzdálené země, kde jsou na tom v tuto chvíli s počty nakažených třináctkrát lépe než u nás, a to je jich navrch šestkrát více. Takže do ještě daleko bezpečnější země, co se rizika nákazy týká. A jediným omezením, které jsem do určité míry těžce nesl, byla povinnost mít v letadlech Lufthansy během cesty roušku nebo respirátor. Tedy ‚dusit se‘ po dlouhé hodiny.

Ovšem jak se ukázalo, nebylo to opatření zase až tak od věci. I když to nebylo ani nic dokonalého, protože když se jedlo, pilo a podobně, ona ochrana se sundat směla, a byly tu i děti zproštěné zcela této povinnosti.

Boeing 747

Výsledek? Pravděpodobně z letu zpět domů jsem si přivezl i suvenýr, o který se nestojí. Právě koronavirus. A právě a především od této chvíle jsem si zase začal do jisté míry vážit rozhodnutí našeho dřívějšího ministerstva zdravotnictví. Protože mému návratu následovala dvoudenní ‚rýmička‘. Banalita, která jak přišla, tak i rychle odešla. Bez problémů. Dva trochu nepříjemně strávené dni, jedna čárka na testu navíc, toť vše. Inu, Pfizer zapracoval.

A i když nemíním nikomu nic vnucovat, přesto bych cestovatelům ono očkování rád znovu doporučil, pokud ho dosud neabsolvovali. Protože lze koronavir zjevně chytit i s rouškou v letadle. A je lepší jako já pár hodin posmrkávat, než už se třeba z dovolené nevrátit.