Co nám říká kočka?

Kočky bohužel nemluví. Vyjadřují ale své postoje i jinak. Vyluzují hned několik druhů zvuků a také svý chováním dávají najevo, co by rády. Některé reakce našich miláčků jsou přirozené a je nám jasné, co tím myslí, jiné již pak méně. Pro naše mazlíčky bychom rádi udělali první poslední, proto je dobré sledovat jejich reakce a zkoušet odhadnout, co by si přáli. Jak tedy poznat, co kočka chce?

kotě u stromu


·         Když vrní: tak je pochopitelně spokojená. Tento zvuk nejčastěji uslyšíte ve chvíli, kdy jí budete hladit, drbat, nebo jakkoli jinak mazlit. Vrnění je nejen slyšet, ale při hlazení například na zádech či břiše i fyzicky cítit. Vědci do dnešní doby stále ještě nepřišly na to, jak vlastně vrnění vydávají. Jedná se nejspíš o složitý pohyb svalů propojených se svalstvem dýchacím.


·         Když syčí: Buď útočí, nebo má strach. S největší pravděpodobností se jedná o druhý případ a syčením se kočka zároveň i brání. Tento zvuk uslyšíte často když se dělá cokoli, co se jí nelíbí. Je lepší nechat mazlíčka v takovou chvíli na pokoji, aby se uklidnil a vychladl.


·         Když škytá: nejspíše jí není dobře, třeba jí nesedlo něco k jídlu, nebo něco co prostě někde sežrala. Je lepší pustit jí ven na vzduch, aby se jí udělalo lépe. Pokud ji máte pouze doma, vezměte jí na podlahu mimo koberec, kdyby se jí náhodou chtělo zvracet.
kočka ve tmě


·         Když se otírá hlavou, nebo čumákem o různé předměty: nejspíš se chce pomazlit. Vezměte jí do náruče!


·         Když hrabe přední tlapkou u jídla: takové jí nechutná. Nepočítejte s tím, že by jej jedla. Většinou takovou reakci uvidíte, když je krmení v misce již delší dobu a okoralé.


·         Když má zvednutý ocas kolmo k zemi: v takovou chvíli je nejšťastnější. Většinou jde o radost z toho, že vás po dlouhé době zase vidí, například, když se vrátíte po dovolené, nebo i jen tak.

Pozorujte tedy reakce svého miláčka! Uvidíte, že si budete rozumět o něco líp!