Co je to Origami?

Origami je japonské, prastaré umění. První zmínky o Origami jsou přibližně z 9. Století, kdy zprvu sloužilo k náboženským obřadům a výzdobě svatyní.  Je to složenina japonských slov „ORI“ – skládat a „KAMU“ – papír. Je to tedy skládání papíru, při kterém tvoříte různé obrazce (např.: vlaštovky, zvířata, oblečení, květiny, písmena, čísla a mnohé další).

labuť origami
Co potřebujete ke skládání Origami?

Jsou 2 způsoby skládání:
1)      TRADIČNÍ ZPŮSOB – K tradičnímu skládání potřebujete pouze jeden, jediný list papíru, který by se neměl nijak stříhat, lepit, ani by se neměl nijak zdobit. Všechny výrobky tradičního skládání se musí podobat, jelikož jsou na toto skládání přesné postupy a návody, jak tradiční Origami poskládat (např.: jeřáb, prase, zlatá ryba, pták, atd.), takže nezáleží na tom, kdo je složil, ale pokud skládáme jeřába, musí vypadat jako jeřáb, kterého složil kdokoliv jiný a musí se skládat podle návodu na Origami jeřáb.
2)      MODERNÍ ZPŮSOB – Naopak je to u moderního skládání. U tohoto způsobu už záleží pouze na Vaší fantazii. Neustále se objevují nové a nové výrobky, které se dají z papíru složit. Takže u moderního způsobu skládání je povoleno stříhat, lepit jednotlivé části k sobě, zdobit Origami různými provázky, mašlemi, stuhami, atd.

hejno labutí origami
Pár zajímavostí o Origami

·         V Japonsku věří, že nejpoužívanější motiv ke skládání Jeřáb je symbolem dlouhověkosti a proto si ho v Japonsku ve svých domácnostech skládají hojně a dekorují si jím své obydlí.
·         Jistě Vám nemohlo uniknout, že se na trhu, zvláště pak na u lidí, kteří tvoří Handmade a svou tvorbu prodávají na různých jarmarcích či mají své e – shopy, začali objevovat výrobky se zmenšeninami Origami (jak tradiční, tak moderní způsob skladu). Jsou dostupné například visací náušnice s Origami, přívěsky na řetízek s různými motivy Origami a jiné.