Proč je sledování železničních vozidel důležité

Jedním ze strašáků moderní doby je možnost neustálého sledování osob prostřednictvím moderních technologií. To se může dít nejčastěji pomocí mobilních telefonů, ale ve hře jsou i automobily a jiné dopravní prostředky, vybavené systémem GPS.

Musíme se ale ptát, zda je to vždy špatná věc. Vezměme například železniční dopravu. V posledních několika týdnech došlo k velkému počtu nehod na kolejích, především pak ke srážkám dvou vlaků. Kdyby sledovací systémy skutečně fungovaly, pak by takovýmto případům dokázalo satelitní sledování železničních vozidel RMC System velmi snadno předejít. Stačilo by jen, kdyby oba vlaky byly vybaveny vysílači a přijímači, které by stále oznamovaly jejich polohu v reálném čase.

satelit2

Bohužel, ač jsou jimi některé stroje vybaveny, tento systém nefunguje dokonale. U některých, zejména starších typů, totiž stále není zaveden, a spoléhá se na hlášení ze stanic, že tudy právě daný vlak projel, případně že ji zrovna opustil. A jak je vidět, to ani zdaleka nestačí.

Problém je v tom, že se v tomto případě příliš spoléhá na lidský faktor. Ten je sice důležitý, neboť dokáže na rozdíl od stroje pružně reagovat na měnící se podmínky a situace, ale na druhou stranu se snadno dopustí chyby. A to může stát i lidské životy, podobně jako v již zmíněných neštěstích.

vlak2

Jak je tedy vidět, není zrovna snadné řídit vlaky tak, aby vše probíhalo přesně tak, jak má. I z toho důvodu by si odpovědní pracovníci zasloužili veškerou pomoc, kterou jim moderní technologie mohou poskytnout. A to se týká i satelitního sledování.

Navíc je zde fakt, že tento typ nemůže být použit ke sledování jednotlivých občanů, neboť se neví, kdo zrovna do onoho vlaku nastoupil či z něj vystoupil. Je tedy naprosto bezpečné a jen slouží k tomu, aby se předcházelo všem možným nehodám. A to je rozhodně velmi důležité. Koneckonců, jde tu o lidské životy.