Na jaké benefity vaše přátele nalákat, a jak jim vysvětlit, že slaná voda v bazénu je mnohem lepší?
Minerály se vstřebávají pokožkou
Bazén se slanou vodou může mít mnoho podob. Tam záleží zejména na složení soli, protože není sůl, jako sůl.
Epsomská sůl – do bazénu můžete nasypat v první řadě sůl Epsomskou. Co se týče chemického složení, jedná se o síran hořečnatý, tedy látku dobře rozpustnou ve vodě, která je vynikajícím zdrojem hořčíku pro lidský organismus. Tímto způsobem lze hořčík doplňovat pravidelně a nutno podotknout, že jeho deficitem v organismu trpí více než třetina obyvatel České republiky. Možná, že právě i vy.
Mořská sůl – prostřednictvím mořské soli lze do organismu doplnit celou řadu minerálních a stopových prvků. Právě proto je také koupání v moři velmi zdravé, tedy samozřejmě s ohledem na kvalitu resp. znečištění mořské vody. Budete-li mít dobrý zdroj mořské soli, tedy soli ve špičkové jakosti, která není rafinovaná a zbavená minerálů, pak je to další důvod, proč pozvat vaše přátele ke koupání v bazénu se slanou vodou.
Sůl z mrtvého moře – mrtvé moře obsahuje nejvyšší koncentraci soli ze všech mořských vodních ploch. Tato sůl má také velmi dobré složení, ovšem poněkud se vám následná terapie prodraží. Počítejte s tím, že pětadvacetikilový pytel soli z mrtvého moře vás vyjde na nějakých dva a půl tisíce korun.
Kuchyňská sůl – na to raději zapomeňte a kuchyňskou rafinovanou sůl používejte leda tak jako posypový materiál na chodník. Kuchyňské soli jsou zbavené minerálů a je to téměř čistá chemická NaCl, tedy chlorid sodný. Na lidský organismus nemá žádný příznivý vliv, ani co se týče sodíku, kterého máme v potravě obvykle dostatek, tak i chlóru.
Sůl pro solinátor – do bazénů se také vkládá sůl pro solinátory, což jsou zařízení, která rozkládají solný vodní roztok na ionty sodíku a chlóru pomocí elektrolýzy. Chlorové ionty jsou pak prospěšné pro desinfekci vody a nahrazují tablety chlornanu sodného.