Česká koruna

Naše měna

Obyvatelé naší země jsou zvyklí na naši korunu, protože v ní nakupujeme všemožné zboží. Jednoho dne se však budeme pravděpodobně muset připravit na euro, protože každá země vstupující do EU se k tomuto kroku zavazuje. Nástup nové měny je složitější, protože jsme zvyklí porovnávat hodnotu v jisté měně a budeme ji tedy muset přepočítávat, abychom zpočátku zjistili, jestli je produkt drahý či nikoliv. Zatím tohle řešit nemusíme, protože nic nenasvědčuje tomu, že bychom v dohledné době tento přechod podstoupili.

peníze z prasátka

Dnes je placení v zahraničí výrazně usnadněno, protože karty bank běžně umožňují platit i v cizí měně, takže suma bude převedena dle aktuálního kurzu. Kromě bank existují i elektronické peněženky, kde není problém rovnou na účtu převádět mezi různými měnami. Samozřejmě záleží na tom, jaké zde mají podmínky a jaký si ke kurzu připočítají poplatek. Výhodné je také zjistit si, jaké poplatky si účtuje Vaše banka.

Vývoj kurzu

Když chceme platit v zahraniční měně, tak nás rozhodně zajímá aktuální kurz, který nalezneme třeba na stránkách ČNB i jinde na internetu. Vzhledem k ekonomické situaci i koruny kolísají Nebankovnihypoteka.cz. Když tedy chceme směnit peníze na dovolenou v zahraničí, tak je výhodné počkat až bude koruna silná, protože si tak koupíme za stejné peníze více.

peníze a kalkulačka

Tato situace tu byla nedávno, ovšem koruna byla silná až moc. Takový stav mí totiž negativní vliv na firmy u nás, protože musí prodávat zboží v zahraničí za vyšší cenu, což se zákazníkům nemusí líbit a přestanou zboží nakupovat. Proto se dostupnými nástroji ti, kteří k tomu mají pravomoci snaží držet korunu někde na zlaté střední cestě, aby situace byla v normálu na obou stranách barikády. Ovšem oproti době po revoluci se koruna dostala na místo, kde pyšně na kurzovním lístku stojí třeba vedle eura a dolaru, takže i v zahraničí si normálně nakoupíme.