Hřebenovka Beskyd

Hřeben Beskyd, který vám doporučuji absolvovat patří mezi nejkrásnější přechody hor, které lze u nás absolvovat. Doporučuji jej zahájit v odpoledních hodinách. Ptáte se proč? V této první etapě totiž nastoupíte na hřeben a další dny už převýšení nebude tak velké.
krajina beskyd
Začněte v Mostech u Jablunkova. Zde se dopravíte pohodlně vlakem, případně autobusem. Z tohoto městečka vás vyvede červená značka. Tato barva vás bude provázet po celou dobu vašeho přechodu. Začnete zostra. Prudké stoupání vede nejdříve chatovou osadou. Mezi chatkami dojdete až do smrkového lesa. Stoupání je nejostřejší zpočátku, ale to neznamená, že si někde v cestou na hřeben nějak výrazně odpočinete. Nástup opravdu stojí zato. Naštěstí není moc dlouhý. Už po 4 kilometrech minete chatu Skalka. Už jste skoro na hřebeni. Pro mne hřeben začíná až u Kamenné chaty, která leží ještě asi o půl kilometru dál. Na jedné z těchto chat přenocujte.
sluneční paprsky v lese
První část hřebene
Po ránu využijte rozhledny Tetřev u Kamenné chaty k výhledům do okolí. Při dobrém počasí můžete vidět sousední odnož hřebene Beskyd s vrcholem Kozubová. Na sever uvidíte Velkou Čantoryji. Východněji zahlédnete hřeben Malé Fatry s dominantním Rozsutcem.
Když se dost vynadíváme dáme se na pochod. Čeká nás výstup na Velký polom. Kdysi vedla cesta krásným vysokohorským lesem. Dnes však jdete mezi suchými, polámanými smrky. Za Polomem sestoupíte k Muřinkovému Vrchu, poutnímu místu s kapličkou a studánkou.
Dále pokračujeme úpatím Malého Polomu. Tuto horu obejdeme a brzy za ní dorazíme Na Bílý Kříž. To je turistické středisko s několika chatami. Je zde možné pochod přerušit, přespat, nebo i sestoupit na nedaleké Visalaje, odkud nás odveze autobus.
Hřeben však pokračuje. Za Bílým Křížem projdeme kolem skalisek Sulova. Pak mineme chatu Butořanku a už jsme na Konečné. Tato osada je horským přechodem mezi Českou Republikou a Slovenskem. I zde je možné pochod ukončit, případně přespat.
Doporučuji pochod nevzdávat a pokračovat dál výstupem vrch Bobek. Tady začíná úsek, kde se rychle za sebou střídají výstupy a sestupy. Po překonání několika vršků mineme chatu Kmínek. To je znamení že se blížíme k cíli našeho přechodu Bumbálce.
slunce v horách
Bumbálka je kdysi velice populární středisko zimních sportů. Jeho poloha vysoko na hřebeni zaručovala dostatek sněhu i v dobách, kdy se ještě nezasněžovalo. To že jsme už na Bumbálce poznáme, když uvidíme Masarykovou chatu. Od ní je to do sedla Bumbálka, kterým prochází hlavní silnice a je zde další hraniční přechod, už jen půl kilometru.
Zde končí hlavní hřeben Moravskoslezských Beskyd. Můžete nasednout na autobus a pochod ukončit. Pokud se vám ale nechce, můžete pokračovat hřebenem Vsetínských Beskyd směrem na Soláň a pak přes Vsacký Cáb dolů do Vsetína. Další možností je navázat na přechod Javorníků. Je to hraniční hřeben, který stojí také opravdu za to.