Standardy a benefity ve firmách: Jak to vnímáte vy?

Dnes už standard

Větší firmy, které vědí, že dobří zaměstnanci jsou k nezaplacení, nabízí svým lidem mnoho benefitů. Běžné je stravování na pracovišti s částečnou dotací obědů. Firmy mají vlastní jídelny, kde si lidé mohou sníst oběd, který buď vaří místní kuchyně, nebo ho přivezou z nějaké nedaleké. Tak jako tak si většinou nemusíte nosit svůj oběd, protože mívají na výběr i z dietnějších variant jídel. Dalším dnes už standardem jsou tzv. sick days nebo pět dní dovolené navíc.

pracovní_stůl

Přeci jen, co si budeme povídat, dvacet dní dovolené za rok není mnoho. A pokud máte děti školou povinné, víte, že je téměř nemožné pokrýt všechny prázdniny, pokud nemáte prarodiče či tety, kteří by se vám o děti postarali.

Výběr povolání

Mnoho mladých lidí už považuje některé benefity za standard, tedy služební telefon, notebook či vůz jsou pro ně samozřejmostí. Na oplátku od nich zaměstnavatel vyžadují spolehlivost, zodpovědnost a časovou flexibilitu. Každý si musí uvědomit sám za sebe, co je ochoten pro svou práci obětovat. Pokud patříte mezi workoholiky a práci berete jako smysl svého života, nebude vám vadit otevřít notebook o víkendech či na dovolené. Někdo naopak odchází z práce s čistou hlavou a ve svém volném čase se o práci nezajímá, to znamená, že si umí dobře oddělit čas, který věnuje práci od času, který věnuje sobě či své rodině. A možná mu ani nevadí, že do práce jezdí MHD a ne služebním autem.

Před pohovorem

Pokud jdete žádat o místo v jakékoliv firmě, měli byste si o ní zjistit co nejvíce informací. Mohla by vás totiž překvapit otázka na pohovoru, čím vás daná společnost zaujala. Další klasickou otázkou bývá, co můžete nabídnout společnosti vy, čím ji obohatíte nebo jaké jsou vaše dobré a špatné vlastnosti.

pracovní_pohovor

Na internetu můžete najít spoustu užitečných tipů, jak na takovéto otázky odpovídat. Také byste měli mít představu o tom, jakou výši čisté mzdy si představujete. Na pohovoru se určitě zeptejte na finanční podmínky, aby vás případně první výplata nemile nepřekvapila.