Pořiďte si Backcountry běžky

Backcountry? Co to znamená? V překladu přesně Zpátky do přírody. A přesně tohle tento nový typ běžeckého vybavení umožňuje. Jde o zcela novou konstrukci běžek. A nejen běžek. Backcountry mají své speciály i v botách, tak ve vázání. Vše je uzpůsobeno pro obtížnější pohyb mimo upravenou stopu. Počítá se v jízdě v hluboké sněhu různé tvrdosti.
Začněme u lyží. Lyže pro Backcountry se používají trochu v kratších délkách. To, aby usnadnily zatáčení v hlubokém sněhu. O to, aby se tolik nebořily se postará jejich větší šířka. Díky ní se zvyšuje plocha, kterou se opírá o sníh.
sníh na mostě
Samozřejmě mají tyto běžky zesílenou konstrukci, jsou tužší než lehké vybavení do stopy. Předpokládá se přejíždění větších nerovností i poněkud bezohlednější zacházení při jízdě divočinou. Přece jen přes hluboký sníh stěží rozeznáte různé nerovnosti, kořeny, kameny a podobná úskalí.
Čím se liší od běžek asi nejvíce, jsou ocelové hrany po celé délce lyže. Usnadňují tak zatáčení a brždění na tvrdším sněhu a firnu. Hrany nejsou úplnou novinkou u lyží používaných pro pohyb ve volném terénu. Hrany používají samozřejmě i různé skialpinistické lyže, ale ty jsou zela jinak koncipovány a jsou zaměřeny hlavně na výstup a prudký sjezd.
Kromě lyží bývá bytelnější konstrukce i vázání. U vázání pro tento typ lyží se počítá s daleko většími tlaky a tahy, které budou na ně působit. Větší důraz je také dávám na lepší vedení lyže a přenášení informací od lyžaře přes boty na lyže.
lyžař s batohem
Boty pro Backcountry jsou rovněž více vyztužené. Dá se lépe opřít do zadní části boty a klást větší sílu na lyži při zatáčení. Vyztužené jsou rovněž v oblasti nártu a špice boty. Některé boty mají zlepšené tepelněizolační vlastnosti. Očekává se, že díky v jízdě v hlubokém sněhu bude bota vystavena většímu chladu než při jízdě v otevřené stopě.
Pokud jste se pro Backcountry rozhodli přeji vám mnoho krásných zážitků v divoké přírodě.