Obezita vás může ohrozit

Obezita vás může ohrozit

Vzhledem k tomu, kolik je u nás obézních lidí, nebere se velká nadváha v našich zeměpisných šířkách kdovíjak vážně. To je samozřejmě chyba, jelikož je potřeba ji brát vážně. Lidé, kteří trpí obezitou, totiž obvykle trpí i různými chorobami, které je často ohrožují i na životě. Většinou se jedná o nemoci chronického charakteru. Ty mohou být tělesné, ale rovněž i duševní. Je prokázáno, že jedinci s obezitou trpí až desetkrát častěji depresemi a úzkosti. I proto je vhodné pustit se do hubnutí co nejdříve.

Basketbalista

Ne každý, kdo si o sobě myslí, že je obézní, jím skutečně je. Hodně lidí může vážit hodně, nicméně být v tomto ohledu v pořádku. Hodně zde může dělat výška, ale třeba i svalová hmota, která má rovněž nějakou tu hmotnost. Z toho důvodu je vhodné nespoléhat se pouze na domácí váhu, ale raději na BMI index, jenž je v mnoha ohledech daleko přesnější.

Činky

Zdravá strava

Nejjednodušší cestou, jak se zbavit nadbytečného špeku, je prostě se stravovat zdravěji než doposud. To v praxi znamená vynechat všechny cukrovinky, omezit příjem tuků a začít jíst více zelenina. Ta má výhodu v tom, že obsahuje velké množství vitamínů a dalších tělu prospěšných látek a zároveň nemá takřka žádné kalorie. Můžete se tedy každý den přecpávat zeleninou a na vaší váze se to vůbec neprojeví. Rovněž se doporučuje zařadit do jídelníčku i čočku, fazole, hrách a další luštěniny, které rovněž disponují minimálním množství kalorií, nicméně dokáží skvěle zasytit.

Odborník

V případě, že se vám hubnutí i přes všechny snahy příliš nedaří, asi je vhodná doba navštívit obezitologa. Tito odborníci na nadváhu jsou obvykle dost zkušení i erudovaní, aby vám dokázali dostatečně pomoci. Když už nic jiného, alespoň zjistíte přesně jak na tom jste a kolik potřebujete shodit kilogramů do normálu. K tomu obvykle dostanete nový jídelníček a sadu instrukcí na hubnutí.