Jak vybrat lustr, aby dobře svítil a byl designově sladěný s interiérem? Na co si dát pozor?


Chcete si vybrat nové osvětlení, ale nemůžete se rozhodnout, který lustr pořídit, jaké vybrat žárovky a kam osvětlení umístit? Vybírejte chytře a důkladně.

Jak vybrat lustr, aby dobře svítil a byl designově sladěný s interiérem? Na co si dát pozor?

Každý má doma lustr, ale pokud chcete, aby váš lustr byl krásným designovým kouskem a ještě vám i dobře posvítil, musíte se nad jeho výběrem dobře zamyslet. Pokud plánujete rovnou rekonstrukci nebo si budete stavět dům, máte výhodu v tom, že stále můžete popřemýšlet nad tím, kde vlastně chcete mít hlavní zdroj světla v jednotlivých místnostech. Pokud už jsou karty rozdány, musíte pracovat s tím, co máte. Vždy ale pamatujte na to, že dostatečné světlo je opravdu důležité, všechny činnosti, které děláme, ať už jde o úklid, čtení, učení nebo vyšívání, vyžadují, abychom na ně dobře viděli v době, kdy není dostatek přirozeného světla. Při nesprávném výběru osvětlení nebo při nedostatečném osvětlení místností, si můžete kazit svůj zrak. A to jistě nechcete.

pexels-photo-7512037

Hlavní zdroj světla a kam jej umístit

Jen v opravdu malých místnostech obvykle postačí jen jeden hlavní zdroj světla, který se umisťuje do středu místnosti na strop. U větších nebo specificky řešených místností raději vždy volte dva zdroje světla, které by měly být od sebe dostatečně vzdáleny tak, aby byla opravdu celá místnost kvalitně osvětlena. Lampičky i jiné doplňkové zdroje osvětlení do toho ale nepočítejte. Ty slouží k tomu, aby bylo více světla například u stolu, ale opravdu nemohou mít vliv na osvětlení celé místnosti.

Když tohle vyřešíte, už se můžete pustit do toho, co nás všechny jistě baví ze všeho nejvíce. Do vybírání samotného lustru, který dokonale doladí vzhled interiéru a dodá mu to, co potřebuje. Lustry mohou být opravdu důležitým estetickým prvkem místnosti. Vždy se snažte sladit osvětlení se stylem interiéru, dnes můžete vybírat bodové osvětlení, stropní svítidla, ale i lustry na lanku z nejrůznějších materiálů. Kovové či betonové svítidla jsou velmi moderní, ale i sklo či papírové lampiony mohou být skvělou volbou.

pexels-photo-7511703

Pozor na výšku

Určitě nechcete, aby vám lustr překážel, to opravdu není vhodné. Lustr na lanku je velmi moderní a krásný na pohled, ale pokud jej zvolíte, nezapomeňte si přeměřit výšku stropu v místnosti. Tyto lustry se hodí do místností s vyššími stropy, popřípadě volte délku lanka kratší, abyste se třeba do lustru při vstávání z gauče v obývacím pokoji nebouchali.