Zelený zákal – zákeřná hrozba Vašeho zraku

Mnoho lidí podceňuje prevenci a nenechává si pravidelně kontrolovat zrak, protože skutečně neví o tom, že existuje oční onemocnění, které nemá vůbec žádné příznaky a přitom jeho následkem i dnes může být slepota! Dokonce v naší zemi patří k jejím nejčastějším příčinám a pouze všeobecná informovanost nás všech může přispět k tomu, aby se tento fakt změnil.
výběr brýlí
Glaukom nebolí
Záludnost skrytého a plíživého zeleného zákalu, odborně nazývaného glaukom, spočívá v tom, že nebolí ani na sebe žádným jiným způsobem neupozorňuje. Sice existuje jeho dvojí forma, z nichž u jedné dochází k záchvatovité bolesti oka, ale bohužel mnohem častější je druhý projev nemoci. Při něm si nic neuvědomujete, ale přesto postupně ztrácíte v prostoru kousky vidění. Dochází k poškozování očního nervu zvýšeným nitroočním tlakem. Proto Vám oční lékař měří tlak a vyšetřuje oční pozadí, aby vyloučil podezření na tuto závažnou nemoc.

Aby to však nebylo tak jednoduché, zmenšování zorného pole se může dít i při normálním nitroočním tlaku, neboť každý člověk má oční nervy jinak odolné, takže jeho ideální hodnota je naprosto individuální. To znamená, že co je u jednoho normální – nezvýšený tlak, pro jiného člověka už může znamenat tlak zvýšený, jenž oko poškozuje.
oční kontrola
Složitá diagnostika
Z výše uvedeného vyplývá, že samotná diagnostika glaukomu není nijak jednoduchá a přistupuje se k ní teprve až po pečlivém vyšetření více rizikových faktorů.

Všechny vyšetřovací metody jsou nebolestivé a kromě vyšetření zrakové ostrosti zahrnují:
· měření nitročního tlaku
· vyšetření zorného pole (tzv. perimetr)
· vyšetření očního pozadí a úhlu přední komory oka
· vyšetření očního nervu s počítačovým vyhodnocením (přístroji OCT, HRT)

Léčba spočívá v zabránění dalšího poškozování očního nervu pravidelným kapáním očních kapek proti glaukomu, popř. operací.