Je vhodné pořídit i dětské zábradlí na schodiště?

Pokud rekonstruujeme jakýkoliv dům či byt, pak jednou z věcí, kterým je třeba věnovat pozornost, jsou schodiště. Ta najdeme v každé budově. A jejich nepostradatelnou součástí je i zábradlí.

O jeho důležitosti není pochyb. Přeci jen, značně zvyšuje naši bezpečnost při chůzi po schodech, a zároveň poskytuje oporu lidem, kteří mají potíže s pohybem. Jedná se tedy o veskrze účinné zařízení.

schodiste2

Avšak aby mohlo plnit svou funkci, je potřeba, aby bylo také vhodně umístěno. A to platí i pro jeho výšku. Příliš by totiž nepomohlo, pokud by bylo tak vysoko, že na něj stěží dosáhneme, či tak nízko, že bychom se k němu museli sklánět.

Naštěstí pro většinu lidí existuje standardizovaná výška, a ačkoliv je každý z nás jinak velký, pohybujeme se víceméně okolo tohoto průměru. Tomu byla přizpůsobena i výška zábradlí na schodiště. To je umístěno tak, aby na něj mohl dospělý člověk jednoduše dosáhnout.

Dobrá, ale co děti? Ty jsou přeci podstatně menší, a navíc vzhledem k tomu, že v raném věku ještě plně neovládají svou motoriku, je pro ně chůze po schodech poněkud riziková. Měli bychom jim tedy výšku zábradlí přizpůsobit?

schodiste3

Zde hodně záleží na okolnostech. V případě, že jde o běžnou domácnost, se to nevyplatí. Přeci jen, děti rostou rychle, a než se nadějete, na klasické zábradlí snadno dosáhnou. Do té doby jim zkrátka musíme pomáhat.

Jiná situace je však tam, kde se děti nízkého věku pohybují dlouhodobě. Příkladem mohou být školky, či dětská oddělení nemocnic či lékařských ordinací. Zde je naopak vhodné, neboť se zde očekává, že jich po schodech bude chodit více. A nelze od učitelek čekat, že po schodech budou pomáhat každému dítěti ve třídě.

I zde tedy záleží na situaci. Záleží jen na vás, abyste se rozhodli, zda do toho budete investovat, či nikoliv. Jen je dobré zvážit skutečně všechny faktory, ať pak zbytečně nelitujete.